کتاب درمانی، بهترین راه مقابله با استرس کرونا

عضو هیات علمی گروه ایمنی شناسی دانشگاه تربیت مدرس در خصوص ارتباط سیستم ایمنی و توسعه بیماری کرونا به ایرنا می‌گوید: سیستم ایمنی ارتباط مستقیم با بیماری ها و از جمله بیماری کرونا و پاتوژن های مختلف دارد و استرس و اضطراب باعث تضعیف سیستم ایمنی می شود و بیماری را توسعه می دهد.

علی اکبر پورفتح الله ادامه می‌دهد: کرونا و بیماری های نوظهور و نوپدید، مشکل امروز ما نیستند و بیش از چهار دهه است که بیماری های ویروسی و نوظهور را می شناسیم.

همچنین استرس، ترس و اضطراب باعث حساسیت افراد به علائم بدنی می‌شود؛ به طوری که خیلی از افراد علائم

بدنی خود را به صورت نادرست تفسیر می‌کنند و احساس می‌کنند دچار بیماری شده اند و به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی هجوم می‌آورند که این امر به نوبه خود باعث افزایش فشار بر سیستم درمانی نیز می‌شود.

به اتمام این مرحله دشوار امیدوار باشیم

در حال حاضر که یکی از مهمترین اقدامات برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا ماندن در خانه و دوری از اجتماعات است، بنابراین نیاز است شرایط مطلوبی در فضای منزل ایجاد شود همچنین باید به این مسئله ایمان داشته باشیم که از این شرایط سخت به خوبی عبور می کنیم که کلید آن «امیدواری» به بهبود شرایط است.

فواید کتاب‌درمانی برای مقابله با اضطراب

در مواقعی که استرس داریم باید در نظر بگیریم که چه کارهایی باید انجام دهیم. محققان دانشگاه ساسکس در انگلیس اطمینان داده اند که در مواقع استرس باید مطالعه کرد. تحقیقات آنها نشان داده است که مطالعه در مقایسه با موسیقی،  پیاده روی و حتی قهوه بهترین روش برای غلبه بر استرس است. افرادی که مورد آزمایش قرار گرفته بودند با مطالعه به مدت ۶ دقیقه توانسته بودند استرس خود را کاهش دهند. زیرا کتاب بیش از ۶۸ درصد استرس انسان را کاهش می دهد.

دانشگاه شهید بهشتی نیز با انتشار مطلبی در خصوص کتاب درمانی در فضای تنش زای حال حاضر نوشت: مسئله‌ای که هم اکنون اهمیت ویژه‌ای دارد، کنترل هیجان‌های منفی در این بحبوحه است.  کتاب، این یار همیشه مهربان، از نظر کتابداران برای هر درد بی‌درمان دوا است. کتاب درمانی از روش‌های درمانی خودیاری در چنین مواقعی به کمک ما می‌آید. اثربخشی کتاب درمانی بر کاهش اضطراب و ترس در پژوهش‌ها ثابت شده است.

در این شرایط خواندن کتاب‌هایی که به کنترل احساسات منفی و مسلط شدن بر خود برای فائق آمدن بر این بحران کمک کند توصیه می‌شود. کتاب و کتاب خوانی بر کاهش بار روانی ناشی از شیوع ویروس کرونا کمک قابل توجهی می‌کند.

لازم به ذکر است، نکته‌ای که اهمیت دارد حفظ آرامش و کنترل اضطراب است، چرا که استرس و اضطراب سیستم دفاعی بدن را تضعیف
می کند و شانس ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. پس در کنار شستن دست‌ها و رعایت بهداشت، کتاب و کتاب خوانی را فراموش نکنید.

به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی، کد خبر:  ۸۳۶۹۶۶۳۹

برچسب ها :
موارد مشابه
مشکلات حاد یا مزمن روانی، از عوارض مهم و بعضا پایدار وقوع رویدادهای وهم برانگیزی نظیر آندمی و اپیدمی و پاندمی بیماری‌های واگیر محسوب می‌شود؛ موضوعی که به واسطه شیوع جهانی کرونا، ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است. بروز اضطراب و حاکم شدن استرس بر روان افراد، نه تنها به واسطه ابتلا بلکه [...]
اطلاعات بیشتر
اعتماد به نفس ناشی از یک طرز فکر مناسب راجع به خودتان و توانایی هایتان است و درست همان موقعی که همه چیز به هم می ریزد می تواند به کمکتان آید تا در برابر مشکلات واکنش های خوبی داشته باشید. به طور کلی همه افراد در موقعیت های مختلف زندگی گاهی دچار کمبود اعتماد [...]
اطلاعات بیشتر
رشته طب سوزنی نخستین بار در شرق کشور در دانشکده طب ایرانی و مکمل مشهد ایجاد شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، رئیس دانشکده طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: رشته طب سوزنی نخستین بار در شرق کشور در این دانشکده با حضور ۶ دانشجوی دکترای تخصصی و [...]
اطلاعات بیشتر