۴۵۲۰۲

با سلام خدمت شما

مشکلی که من دارم در رابطه با نحوه تربیت فرزندم است. متاسفانه من و همسرم در رابطه با این موضوع اختلاف داریم. مثلاً همسرم به دیدن برنامه های ماهواره علاقه دارد در صورتی که من نه به موضوعاتی که ایشان می بیند علاقه دارم و نه آهنگ هایی که می شنود. مشکل من هم فقط خودم نیستم بلکه مشکل من تأثیری است که فرزندانم از این موضوع می گیرند. به یک مشاوره مراجعه کردیم اما متأسفانه ایشان هم همسرم را تأیید کردند و من اصلاً نوع صحبت مشاور را نپسندیدم چون آنطور که متوجه شدم مشاور هم همانند همسرم در بحث مسائل اعتقادی ضعیف بودند و موضوعات مد نظر و حساسیت های من برایشان اهمیتی نداشت. خواهش می کنم در این مورد راهنمایی ام کنید.

پاســخ
 1. admin_porsesh گفت:

  پاسخ از آقای دکتر دردشتی- روانشناس بالینی
  با سلام و عرض احترام خدمت شما خواهر گرامی!
  از اینکه مشکل خودتان را با ما درمیان گذاشتید متشکریم. واقعیت این است که نگرانی شما از وضعیتی که توصیف کرده اید بجا و قابل تحسین است. توصیفات شما و طبیعت وضعیتی که در ان قرار دارید صحت، درستی و اهمیت نگرانی و دغدغه شما را موجه می کند. به خوبی فهمیده و احساس کرده اید که بازشدن پای ماهواره و فیلم های انچنانی به خانه شما می تواند بنیان زندگی تان را به خطر اندازد. متاسفانه مشاور خانمی که به ایشان مراجعه کرده اید صلاحیت ورود به این موضوع را نداشته و ظواهر امر و اظهارات ایشان نشان می دهد که خودشان از مشکلات روانی و شخصیتی رنج
  می برده.
  دیدن فیلم های رقص و آواز خانم ها و نیز شوهای مختلط و بدتر تر ازآن فیلم های پرنو برای خانم ها هم بسیار مضر است چه رسد به آقایان. کمترین زیان این گونه برنامه ها بالابردن سطح توقعات همسران و ایجاد نیازها و انتظارات کاذب و در نتیجه پایین آمدن رضایت زناشویی است. دیدن این برنامه ها برای کودکان هم مفید نیست و موجب شکل گیری شخصیت نمایشی و سطحی آن ها می شود و زمینه ایجاد ارزش های اخلاقی و شخصیت عقلانی را در کودک تضعیف می کند. با توجه به تفاوت قابل اهمیت شما با همسرتان در امور ارزشی و مذهبی کار تفاهم میان شما با دشواری بیشتری مواجه است از این رو نیازمند صبوری و بردباری و عقلانیت و تدبیر بیشتری از جانب شما است. معمولا مسائل چالش انگیزی مثل اختلافات فرهنگی می تواند بستر مناسبی برای بروز مشکلات زوجین در امور دیگرهم باشد. مثلا همسرانی که در امور زناشویی، اقتصادی یا اخلاقی با هم مشکل دارند اما نتوانسته اند این مشکلات را حل کنند و ان را مسکوت گذاشته اند ممکن است انرژی منفی دیگر مشکلات را در موضوع تفاوت نظر درباره ماهواره به کارگیرند و کار به لجبازی و مقاومت شدید در برابر نظرات هم بیانجامد. از این رو می بایست به مشکلات مهم تر و نارضاینتی های دیگر در زندگی هم توجه نمود.
  لذا با توجه به اینکه همسرتان مذهبی نیست لازم است مخالفت شما با ماهواره و برنامه های غیراخلاقی مورد اختلاف از خاستگاه امور مذهبی نباشد. لازم است بحث در این امر از موضع مصالح خانواده، نگرانی از سردی روابط، کاهش رضامندی، بالارفتن توقعات، کمرنگ شدن مهر و محبت و ایجاد زمینه های خیانت در خانواده دنبال شود تا هرجا و در نزد هرکسی طرح دعوا شد بتوانند به صورت عقلانی درباره دغدغه ها و نگرانی های شما قضاوت کنند. واقعیت این است که بازشدن پای ماهواره در خانه آرام آرام همه مسائل خانواده را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد و از این رو ضرورت مواجهه قاطعانه و هوشمندانه با این موضوع انکار ناپذیر است. اما به هرصورت نباید این موضوع را بهانه درگیری و مشاجره قرار داد. لازم است در فضای دوستانه نگرانی ها و نظرات خودتان راجع به این موضوع را با همسرتان مطرح کنید. ایشان باید بداند که مخالفت شما با ماهواره و فیلم های انچنانی صرفا به خاطر گناه بودن و منع مذهبی نیست بلکه شما از جایگاه همسر و شریک زندگی و به خاطر منافع و مصالح خانواده با این امر مخالفید. چنانکه ممکن است برخی از کارهای مورد علاقه خود را به خاطر منافع و مصالح خانواده و رضایت همسرتان ترک کنید. در این راستا همسرتان می بایست صداقت، خیرخواهی، احساسات و انتظارات شما را به روشنی درک کند. در مرحله بعد اگر همچنان به اهداف و نظرات خودش اصرار کرده و بنا داشت که به نگرانی ها و خواسته های منطقی شما بی توجهی کند لازم است از ظرفیت خانواده ها استفاده کنید و از بزرگتر ها بخواهید در این امر وارد شده و زمینه رفع آسیب و ایجاد تفاهم را فراهم کنند. توصیه جدی ما برای گرفتن مشاوره در این امور مراجعه به مراکز مشاوره تخصصی و رویکرد فرهنگی و مشاوره با روانشناس مذکر و با تجربه است. متاسفانه برخی از روانشناسان خانم تحت تاثیر تفکرات فمینستی و بیگانه از فرهنگ و مذهب هستند و مشاوره با این افراد به پیچبده تر شدن مشکل همسران منتهی می شود. کلینیک مشاوره امین، کلینیک مشاوره انشا در اصفهان برای مشاوره خانواده و کودک مورد تایید هستند.
  موفق و سربلند باشید

فقط اعضای سایت میتوانند برای پرسش ها پاسخ ارسال کنند. اگر قبلا ثبت نام کرده اید ورود را بزنید و در غیر این صورت در سایت ثبت نام کنید.