۴۵۱۷۶

با سلام

من دختری ۱۹ ساله هستم. ۹ ماه است که عقد کردم. ترم دوم ژنتیک هستم. شوهرم ۲۸ سال دارد. ایشان فوق لیسانس اقتصاد است. مشکلی که من دارم این است که من در روز دوم عقدم هنگامی که با ماشین با همسرم بیرون رفته بودیم. من هنوز شخصیت شوهرم را به درستی نمی شناختم، دیدم که شوهرم یک سری شعرهای عاشقانه حفظ کرده بود و تند تند برای من در ماشین می خواند، بحث شوخی بود، من هم به شوخی به او گفتم که این شعرها را از کجا بلدی؟ معلوم نیست که این شعرها را قبلأ برای کی می خواندی و خوب این شعرها را حفظ کردی. شوهرم هم عصبانی شد و محکم سیلی توی گوش من زد. به گونه ای که گوشم سوت کشید و بغض گلویم را گرفته بود. تا حالا خانواده ام هم مرا این گونه نزده بودند. نمی دانستم باید چکار کنم. به همسرم گفتم ماشین را نگه دار می خواهم پیاده شوم. همسرم هم خیلی راحت ماشین را نگه داشت تا من پیاده شوم. و به من گفت اگر می خواهی پیاده شو. من با خود گفتم که اگر پیاده شوم که همسرم بسیار عصبانی است و به دنبال من نمی آید که مرا برگرداند. من هم پیاده نشدم ، فقط گریه کردم و به شوهرم گفتم که چگونه توانستی ۲ روز بعد از عقدت سر یک چنین چیز کوچک و بی ارزشی مرا بزنی و من با تو شوخی کردم. ولی او گفت که من از روی عشق و عاشقی این حرفها را به تو زدم و تو به من شک داری. تو نباید این حرف را به من می زدی و تو بد برداشت کردی. و اگر از حالا بخواهی مرا این گونه کتک بزنی پس فردا که عروسی می کنیم با وجود بچه دیگر چگونه می خواهی مرا بزنی؟ خلاصه ما چند روز با هم قهر بودیم و دو سه روز بعد خودش آمد با من آشتی کرد. البته در این ۹ ماه که ما عقد بودیم دیگر چنین اتفاقی نیفتاد.  ولی من از این مسأله می ترسم که شاید الان چون ما در دوران عقد هستیم و آتش عشق همسرم تند است مرا نمی زند ولی بعد از عروسی ممکن است  آتش عشقش کم تر شده و دوباره  روی من دست بلند کند. من حرف اشتباهی به او نزدم و هر دختری ممکن است با خواندن این اشعار از طرف شوهرش این حرف را به او بزند. با توجه به اینکه او اوایل عقدمان حس خاصی نسبت به من نداشت.و خیلی عاشق من نبوده. در ضمن ما الان مشغول فراهم کردن مقدمات ازدواجمان هستیم و تا یک ماه دیگر می خواهیم ازدواج کنیم. می ترسم اگر همسرم از آن دسته از مردانی باشد که دست بزن دارد بعد از عروسی دیگر هیچ راه برگشتی ندارم. لطفا مرا راهنمایی کنید که اگر دوباره این اتفاق بیفتد و از این دسته مردانی باشد که دست بزن داشته باشد من باید چگونه رفتار کنم که دیگر چنین اتفاقی نیفتد و با او باید چگونه رفتار کنم؟ ممنون از راهنمایی شما.

پاســخ
 1. admin_porsesh گفت:

  با سلام خدمت شما خواهر گرامی و تشکر از تماستان، در مورد مسائلی که مطرح کرده اید چندین نکته را خدمت شما عرض می نمائیم:
  – نکته اول: اینکه ما اطلاعات دقیقی از خصوصیات رفتاری شما و همسرتان نداریم و نمی توانیم قضاوت صحیحی انجام دهیم، و در مورد آینده زندگی شما قضاوت کنیم. ممکن است همسر شما ویژگی های خاصی دارند و دارای تکانه های هیجانی هستند، شاید در آن لحظه دچار افکاری بوده اند و شما موقعیت شناسی نکرده و باعث ایجاد چنین واکنشی شده اید و صحبت های نابجای شما که ما از جزئیات آن آگاه نیستیم او را عصبانی کرده است، تمامی ما آدم ها به علت های مختلف که شاید فقط دیده و یا شنیده ایم و حتی خودمان تجربه هم نکرده ایم نسبت به بعضی مسائل حساس هستیم. مثلأ بدبینی، بی عدالتی، خیانت، غیبت، تهمت و غیره و وقتی در مورد آن ها مطلبی را می شنویم و یا با آن روبرو می شویم، واکنش شدیدی نشان می دهیم. پس ما نمی توانیم در مورد عصبانی بودن ایشان زود قضاوت کنیم و نظری بدهیم. اما این که گفته اید در ۹ ماه گذشته اوضاع بسیار آرام بوده نشانه خوبی است و نباید مسأله را زیاد بزرگ کنید، بلکه باید اطلاعات خودتان را در رابطه با همسرتان افزایش دهید تا خدای ناکرده مجددأ دچار چنین مسائلی نشوید، این که گفته اید، اول علاقه ای نبوده و آرام آرام علاقمند شده اند این نکته بسیار مهم و قابل اهمیت است و نقطه امید زندگی. زیرا انسان های سالم و دارای روان متعادل آرام آرام و با شناخت به یکدیگر علاقمند می شوند و کسانی که به یک باره عاشق می شوند، زود هم سرد می شوند و دچار مشکلات روحی و روانی هستند، پس امیدوار باشید. زیرا اگر ایشان یک شخصیت پرخاشگرانه داشتند، حتمأ یکبار دیگر هم که شده بود در این ۹ ماه بروز می کرد.
  نکته دوم این که، حساسیت های مثبت و منفی همسرتان را خوب بشناسید، آدم ها در تمام موارد همچون فرزند پروری، سطح اطلاعات، نوع برخورد، شخصیت، فرهنگ، پوشاک و غذا بسته به تربیت هایشان با هم متفاوت هستند. بنابراین حساسیت های آنها نیز با هم متفاوت است، تا می توانید از بروز حساسیت های منفی جلوگیری کنید و نکات مثبت ارتباط و زندگی تان را تقویت کنید. گاهی با قضاوت های عجولانه، سخنان نامربوط و نسنجیده زمینه های عصبانیت و حساسیت را فراهم می کنیم، و بعد می نشینیم و می گوئیم چرا این اتفاق افتاده، گاهی زن و شوهر با آرامش می توانند سخت ترین و حساس ترین مسائل را با هم مطرح و با هم حل کنند و گاهی هم پیش پا افتاده ترین مسائل آنقدر بین زن و مرد به علت عدم آگاهی و آرامش حاد می شود که گاهی کار به از هم پاشیدگی زندگی ها می کشد. بنابراین اطلاعات شما از اینکه چگونه با مسائل و حساسیت ها روبرو شوید بسیار مهم است. که در این زمینه هم خودتان و هم همسرتان باید اطلاعات خودتان را افزایش دهید و این کار هم با مطالعه کتابهای مناسب در این زمینه امکان پذیر است. در این جا چند کتاب مناسب و خوب را به شما خواهر عزیز معرفی می کنیم و امیدواریم با مطالعه آنها مسائل تان را با آرامش، صبر و گذشت همیشه در طول زندگی چه با همسر و چه با خانواده و بعدها فرزندان حل کنید.
  کتاب اول: آنچه مادرم نگفت و پدرم نمی دانست. از دکتر گنجعلی
  کتاب دوم: عشق هرگز کافی نیست. از آقای دکتر قراچه داغی
  کتاب سوم: بهشت خانواده. از دکتر سیدجواد مصطفوی
  کتاب چهارم: گلبرگ زندگی. جلد ۳ و ۴ از آقای حسین دهنوی
  با مطالعه این کتاب ها شیوه های صحیح مذاکره را نیز یاد می گیرید، و همیشه خواسته هایتان را جوری مطرح خواهید کرد که هیچ گونه حساسیتی در همسر و اطرافیانتان ایجاد نشود، می توانید این کتاب ها را به همسرتان نیز هدیه کنید.
  در نهایت ما به شما خواهر گرامی توصیه می کنیم، همیشه در رفتار با همسرتان در کمال آرامش باشید و منصفانه با او روبرو شوید. قبل از هر صحبت و بیان مطلبی خوب فکر کنید و بنا به شناخت حساسیت های همسرتان سخن بگوئید، در طول زندگی از تمام احساسات خوب، خوشایند و یا ناخوشایند و نگرانی هایتان با او حرف بزنید. اما با آرامش و بدون هیچ نوع سرزنش و توهین. زیرا خیلی از مشکلات و عصبانیت ها از تفسیرهای غلط و ناصحیح و صحبت های عجولانه و بدون فکر ما ایجاد می شود و باعث برانگیختگی اطرافیان می شویم، در پایان برای شما آرامش، خوشبختی و شادی داریم و اگر باز هم سؤالی داشتید، فرهنگسرای پرسش همچنان در خدمت شما مخاطب گرامی خواهد بود.

فقط اعضای سایت میتوانند برای پرسش ها پاسخ ارسال کنند. اگر قبلا ثبت نام کرده اید ورود را بزنید و در غیر این صورت در سایت ثبت نام کنید.