۴۵۱۷۱

سلام

دختری ۱۹ ساله هستم. چند روز پیش خواستگاری داشتم که شرایط خیلی خوبی داشت ولی چون تا آن موقع خودم را درست نمی شناختم و جدی فکر نکرده بودم، موقع صحبت با ایشان حرفایی زدم که وقتی در این چند روز جدی فکر کردم دیدم خیلی از این حرف ها من نیستم. ایشان گفتن که تفاهم نداریم ولی حالا می فهمم که با حرف هایی که ایشان زدند موافقم. خیلی پشیمانم که چرا از قبل جدی نبودم و حالا واقعاً نمی دانم چه کار باید بکنم که بتوانم باز با ایشان صحبت کنم. می شود لطفاً راهنمایی کنید.

پاســخ
  1. admin_porsesh گفت:

    با سلام خدمت شما مخاطب گرامی و تشکر از تماستان در رابطه با سوالی که مطرح کرده اید لازم است به چند نکته اشاره کنیم:
    ۱. توصیفات شما نشان می دهد که از اتفاق پیش آمده سخت پشیمانید و خود را سرزنش می کنید. احساس می کنید موقعیت مهمی را از دست داده اید و از این بابت غصه دار و نگران هستید. اطلاعات دقیقی از شخصیت و افکار و زندگی شما و صحبت هایی که میان شما و خواستگارتان گذشته نداریم و از این بابت ارایه نظر دقیق برایمان ممکن نیست.
    ۲. چنانکه به درستی اشاره کرده اید، خودشناسی مطلوب پیش نیاز انتخاب درست و مطلوب است و شما به خاطر عدم آمادگی فکری لازم نتوانسته اید جواب های صحیح و مناسبی در جلسه خواستگاری مطرح کنید و نتیجه گفتگوها این شده که آن آقا احساس کنند که با هم توافق ندارید. سوال مهم این است که آیا اکنون به خودشناسی مطلوب و کافی دست یافته اید؟ توجه به این سوال از آن رو مهم است که مبادا برخی از مسایل حاشیه ای، حرف های دیگران و برخی نگرانی ها (مثلاً نگرانی از نیامدن خواستگاران دیگر) موقتاً روی ذهن شما اثر گذاشته و نظر شما را تغییر داده باشد و بخواهید با نادیده گرفتن نظرات اصلی خودتان، خود را به قبول نظرات آن آقا مجبور کنید و به خودتان بقبولانید که آن آقا خواستگار مطلوب شماست. معمولاً آنچه در جلسه خواستگاری از زبان دخترها شنیده می شود همان نظر اصلی آنهاست. بله ممکن است آن افکار درست نباشد اما مسلماً آن افکار یک باره در ذهن شان نیامده که با سرعت قابل تغییر باشد. به نظر ما با احتمال زیاد حرف هایی که در جلسه خواستگاری گفته اید حرف های دلتان و نظرات اصلی شماست و الان تحت تأثیر نگرانی ها و حرف و حدیث هایی پشیمان شده اید. اما باید توجه کنید که خودشناسی و پی بردن به ارزش ها و باورها و خصلت ها و انتظارات شخصی به این سادگی قابل شناخت نیست. توصیه ما این است که ابتدا دقیقاً روی حرف های آن آقا فکر کنید. دقیقاً روی کاغذ بنویسید که محورهای اصلی حرف های آن آقا چه بود؟ شما دقیقاً چه جواب هایی دادید؟ روی حرف های ایشان و جواب ها و نظرات خودتان عمیقاً تمرکز کنید. مطمئن شوید که با نظرات و خواسته های ایشان کاملاً موافقید و آنها را درست می دانید. مطمئن شوید نظراتتان در آن جلسه اکنون عمیقاً تغییر کرده و هر چه آنجا گفته اید غلط بوده است. علاوه بر این درباره انتظاراتتان از همسر آینده، ارزش های مورد قبول تان در زندگی و خصلت ها و روحیه عمومی خودتان و نیز برنامه ها و اهداف آینده خودتان خوب فکر کنید و هر چه به آن رسیدید یادداشت کنید. این کار را تا یک هفته انجام دهید و اگر باز هم به این نتیجه رسیدید که با آن آقا توافق و تفاهم زیاد کافی دارید از طریق واسطه ای که شما را به هم معرفی کرده اقدام کنید. به واسطه بگویید که با خانواده آقا تماس بگیرند و بگویند که دختر خانم درخواست جلسه دیگری دارند و نظرتان این است که در جلسه قبل نتوانسته اند نظراتشان را به درستی بیان کنند و فکر می کنند که غافلگیر شده بودند و استرس و هیجان جلسه خواستگاری مانع شده تا همه جانبه به حرف ها آقا توجه کنند و فکر می کنند در جلسه دوم بهتر بتوانند نظراتشان را بیان کنند. اگر جواب مثبت دادند که مطلوب شما حاصل شده اما اگر جواب منفی دادند، اصرار نکنید. همین که فهمیدند شما طالب ادامه گفتگو هستید احتمال بازگشت مجددشان وجود دارد. خودتان را به خاطر این امر سرزش نکنید. شاید واقع امر چنان نباشد که فکر می کنید و شما با آن آقا تفاهم مطلوب ندارید یا نمی توانید زوج خوشبختی باشید. از دعا و توسل غفلت نکنید و از خدا همسر موافق و سازگار طلب کنید. از او همسری بخواهید شما را در مسیر سعادت دنیا و آخرت یاری کند.

فقط اعضای سایت میتوانند برای پرسش ها پاسخ ارسال کنند. اگر قبلا ثبت نام کرده اید ورود را بزنید و در غیر این صورت در سایت ثبت نام کنید.