۴۵۱۷۰

سلام

من ۳۲ سال دارم و سوالم در مورد شور عاطفی است. خانمی که می خواهم با او ازدواج کنم به من می گوید تو شور عاطفی نداری در صورتی که محبت دارم به ایشان و چون سنم بالای ۲۷ است می گوید شور عاطفی نداری و می خواهد ارتباط را بهم بزند و عقد نکنیم. خواهش می کنم راهنمایی ام کنید. یک صحبتی آقای دکتر حبشی کردند بابت شور عاطفی و این صحبت را طرف مقابل ما گرفته و می گوید شما شور عاطفی نداری. ما هنوز دوران آشنایی هستیم و به عقد نرسیدیم و این موضوع دلیل شده و می خواهد بهم بزند. لطفاً راهنمایی ام کنید.

پاســخ
 1. admin_porsesh گفت:

  با سلام و عرض احترام خدمت شما برادر محترم!
  در خصوص سوالی که مطرح کرده اید به چند نکته اشاره می کنیم.
  ۱. انتخاب همسر مناسب و مطلوب نیازمند وجود و ایجاد تناسب ها و تشابه های مختلفی است. زن و مرد علاوه بر داشتن دیدگاه های همگن فرهنگی، اعتقادی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی می بایست از لحاظ روحیه و شخصیت نیز باهم همگن و همسو باشند. توجه به چند بعد و بی اعتنایی به همه ابعاد شخصیت، از مهم ترین نارسایی های اتنتخاب همسر است.
  ۲. شور عاطفی معمولاً به سطح و کیفیت خلق مثبت و متعاقب آن، فراوانی و کیفیت رفتارهای رمانتیک و احساسی گفته می شود. انسان ها از لحاظ سطح شور عاطفی بسیار متفاوتند. این امر علاوه بر زمینه های ژنتیک و ارثی به نوع تربیت، فرهنگ خانواده و تجارب دوران کودکی و نوجوانی بستگی دارد. به خصوص اگر در سنین بالای ۲۵ سال بخواهند ازدواج کنند و فاصله سنی مرد و زن بیش از ۵ سال باشد. شور عاطفی به معنای مهربان و خوش اخلاق بودن نیست. بلکه به معنای کیفیت احیاس بودن و فروانی رفتارهای احساسی است. از این رو لازم است زن و مرد از لحاظ شور عاطفی و کمیک و کیفیت نیاز به آنان در شرایط مشابه باشند تا بتوانند نیازهای هم را تامین کنند. هبجان طلبی زیاد زن و هیجان طلبی پایین مرد یا بر عکس، از عوامل عمده نارضایتی همسران است که حتی ممکن است موجب آسیب اخلاقی زن و خیاتت زناشویی شود. در چنین شرایطی مردان نیز هیچگاه از زندگی و ارتباط خود راضی نمیشوند و ممکن است دچار آسیب روحی یا اخلاقی شوند. همگنی در روحیه عمومی (خیلی شاد، شاد، معمولی، ناشاد و خیلی ناشاد) اولین معیار همگنی زن و مرد در انتخاب همسر است و پس از اطمینان از تشابه در این موضوع باید به نوصوعات دیگر پرداخت و میزان ک کیفبت تشابه را بررسی کرد.
  بنابر این اگر می بینید نامزدتان هیجان طلبی بالایی دارد و شما نمی توانید ایشان را در این مورد راضی کنید و مرتب به شما انتقاد دارد، لازم است در این خصوص توجه ویژه کرده و چنانچه توانایی تغییر خود را در حد رضایت خانم ندارید (که چنین تغییری در سن شما دشوار و نامحتمل است) درباره این ازدواج و انتخاب تجدید نظر کنید. برای زنان در زندگی مشترک احساس مقدن بر هرچیز است و لازم است مرد بتواند نیاز احساسی زن را ارضا کرده و احساس خوشبختی را در ذهن او ایجاد کند. وگرنه سطح نارضایتی و انتقاد زن بالرفته و به اعتماد به نفس، عزت نفس و اقتدار مرد آسیب جدی می زند.
  موفق باشید

فقط اعضای سایت میتوانند برای پرسش ها پاسخ ارسال کنند. اگر قبلا ثبت نام کرده اید ورود را بزنید و در غیر این صورت در سایت ثبت نام کنید.