۴۵۱۴۵

با سلام. پسری دارم که بسیار پرخاشگری می کند. می خواستم بدانم با او چه رفتاری داشته باشم؟

پاســخ
  1. admin_porsesh گفت:

    با سلام
    دوست عزیز تربیت کودکان شاید یکی از مهمترین دغدغه های والدین و بخصوص مادران باشد تا آنجا که وقت و انرژی بسیار زیادی برای آن می گذارند، اما یکی از مشکلاتی که معمولاً والدین با آنها روبرو هستند عدم توانایی در ارتباط و کنترل صحیح کودکان عصبی و پرخاشگر است. به نحوی که بعضاً والدین نمی توانند اعمال تربیتی خود را مدیریت کرده و کنترل خود را در مقابل رفتارهای کودک از دست می دهند. برای عصبی بودن و پرخاشگری در کودکان دلایل متعددی وجود دارد که ابتدا شما باید ریشه یابی کنید. بدخلقی در کودکان می تواند ناشی از بیماری، گرسنگی، خستگی، ترس، حسادت، تحریک شدن توسط اطرافیان و … باشد. این کودکان به دلایل مختلف سر و صدا راه می اندازند و یا سعی می کنند شما را عصبانی و تحریک کنند. سعی کنید علت تغییر رفتار کودکتان را پیدا کنید و بفهمید چه اتفاقی روی داده که موجب عصبانیت فرزندتان شده است. بدخلقی و عصبانیت در کودکان بی دلیل ایجاد نمی شود. سعی کنید بفهمید که بر کودکتان چه گذشته است. مثلاً اگر او دچار ناامیدی بزرگی شده، سعی کنید برای او آرامش ایجاد کنید. در برخورد با رفتارهای فرزندتان آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید و بدخلقی، امر و نهی و سرزنش نکنید.
    مهمترین مسئله آرامش خود شماست. بابت رفتارهایی که فرزندتان نشان می دهد مراقب باشید که به او بیش از حد بی توجهی نکنید. تعامل و ارتباط فرزندتان را با پدرش بیشتر کنید و از ایشان بخواهید که با رفتار مهربانانه و صحیح مواردی که دوست دارند فرزندتان در رفتار نشان دهد را به او تذکر دهند.
    دوست عزیز، زمانی که کودکان مورد بی توجهی والدین قرار می گیرند رفتارهای منفی بیشتری از خود بروز می دهند، پس بهتر است زمان هایی که رفتارهای خوب و مورد انتظارتان را از خود نشان می دهد او را تایید و تشویق کنید. زمان های ناراحتی فرزندتان، سعی کنید با فرزندتان صحبت کنید و علت بدخلقی اش را بفهمید. دانستن اینکه چه چیزی باعث بدخلقی او شده است بسیار مهم است و با دانستن این مسئله می توانید به او کمک کنید که هم احساس بهتری پیدا کند و هم رفتاری بهتر داشته باشد. به او یاد دهید تا عصبانیت و احساس خود را به زبان بگوید. مثلاً بگوید من الان عصبانی هستم یا من الان حال خوبی ندارم. اگر فرزندتان علاقه مند به برنامه های خشن یا بازی های جنگی است سعی کنید میزان استفاده او را در طول زمان محدود کنید و فعالیت های ورزشی را جایگزین این برنامه ها بکنید. همچنین سعی کنید در طول روز هم شما و هم همسرتان هر کدام حداقل نیم ساعت به طور جداگانه برایش وقت بگذارید و در این زمان بازی هایی که او دوست دارد را با او بازی کنید. در خصوص رفتار صحیح در موقعیت های مختلف سعی کنید برایش داستان بگویید و نکاتی را که دوست دارید به او یاد بدهید تا رفتارهای بهتری در جمع داشته باشد را از این طریق به او آموزش دهید. پیشنهاد می کنیم کتاب کودکان ناسازگار نوشته دکتر احمد عابدی را مطالعه داشته باشید. موفق باشید.

فقط اعضای سایت میتوانند برای پرسش ها پاسخ ارسال کنند. اگر قبلا ثبت نام کرده اید ورود را بزنید و در غیر این صورت در سایت ثبت نام کنید.