۴۵۱۸۵

با عرض سلام و ارادت خدمت شما مشاور بزرگوار و عزیز.
ببخشید، من یک مشکلی دارم که سال هاست من را اذیت می کند، اینکه تا می خواهم کاری را شروع کنم همون اول که قصد انجامش را می کنم یک تصویر وحشتناک در ذهنم می آید و به من اینطور الهام می شود که اگر این کار را بکنی این اتفاق ترسناک برایت می افتد، برخی از تصاویری که به ذهنم می آید اینها هستند: آتش گرفتن، تصادف، قطع عضو، تکه تکه شدن، خفه شدن، سوختن و … هستند.
برای آرام کردن خودم هم یا می شمارم یا ذکر می گویم یا چندین بار یک کار را تکرار می کنم و غیره. این را هم باید عرض کنم که وقتی در سطر بالا گفتم در شروع هر کاری این تصاور به من الهام می شود، یعنی دقیقاً در شروع هر کاری حتی اگر بخواهم بلند شوم بروم یک متر آن طرف تر یا بخواهم بروم پشت کامپیوتر، یا بخواهم فیلم ببینم یا بخواهم باغبانی کنم یا حتی اگر بخواهم در تخت خوابم یک غلت کوچک بزنم هم این تصاویر به ذهنم می آیند و من را حتی تا ساعت ها مجبور می کند سر جایم باشم یا چندین روز یا چندین ماه من را از کاری که دوست دارم انجامش دهم باز می دارد. واقعا خیلی کلافه شدم! دیگر دنیا برایم نابود شده است! من خیلی در مورد این مشکلم تحقیق کردم و شبیه ترین چیزی که در مدیاها یا نشریات ایرانی و خارجی با آنها برخورد کردم بیماری OCD بود. اما گاهی شک می کنم که این مشکلم او سی دی باشد، چون با بعضی از این افراد خارجی که آشنا شدم که مشکلات شبیه من را دارند می گفتند این اتفاقات در ذهنشان اینطور الهام می شود که برای افرادی که دوستشان دارند می خواهد اتفاق بیوفتد نه برای خودشان. اما برای من این تصاویر وحشتناکی که به ذهنم می آید می خواهد برای خودم اتفاق بیوفتد. در آینده ای که ساعت و روز و تاریخش مشخص نیست! آیا مشکل من هم بیماری OCD هست؟

پاســخ
 1. admin_porsesh گفت:

  پاسخ
  با سلام و عرض احترام خدمت شما پرسشگر گرامی! در خصوص مشکلی که با ما درمیان گذاشته اید به چند نکته اشاره میکنم:
  ۱. چنانکه خودتان هم تا حدودی آگاه شده اید، مشکل شما اختلال وسواس اجباری یا همان او سی دی است. این بیماری روانشناختی که در زبان عامیانه وسواس یا وسواس فکری، عملی گفته می شود یکی از اختلالات اضطرابی است. یعنی زیربنای اختلال وسواس را اضطراب تشکیل میدهد. وسواس عبارت است از افکار و تصاویری که ناخواسته و بدون اراده فرد به ذهنش هجوم می آورد و اضطراب شدید یا ترس شدیدی را ایجاد می کند و تلاش بیمار برای بیرون کردن آن افکار و تصاویر از ذهنش، موفق نیست. در این حال بیمار برای رهایی از ترس یا اضطراب رفتارهایی مثل دعا، شمارش اعداد، کارهایی خاصی را انجام می دهد. معمولا انجام این کارها موقتا اضطراب را کاهش می دهد اما بیماری را تشدید می کند.
  ۲. برخی از مواقع افکار و تصاویری که به ذهن بیمار حالت عجیب و غریب و جادویی پیدا میکند. به این معنا که شبیه ادعاهای جادوگران رازآلود و عجیب و غریب است. همانطور که جادوگران ادعا می کنند با اراده یا سخنشان، اتفاقات بزرگی روی میدهد، بیمار هم باور دارد که صرف پیداشدن تصاویر وحشتناکی مثل تصادف و از دست دادن عزیزان و غیره در ذهنش، موجب می شود این اتفاقات در خارج از ذهنش تحقق پیدا کند. از این رو به این افکار عجیب و غریب که توهم هایی بیش نیست، افکار جادویی می گویند جون مثل ادعاهای جادو گران، باطل و بی پایه است.
  ۳. این افکار جادویی اگرچه پرقدرت است و بیمار را بسیار ترسان و آشفته می کند اما افکاری پوچ و بی اساس است و هیچ عرضه ای جز آزار بیمار ندارد. جهان هستی بر اساس اراده و مشیت خداوند و با اعمال اراده و عمل همه انسان ها جریان دارد و هرگز ذهن هیچ انسانی قدرت ندارد تا با صرف تصور چیزی ان را در خارج از ذهنش ایجاد کند، چه رسد به اینکه اینکار بدون اراده فرد اتفاق بیفتد.
  ۴. با توجه به طولانی بودن دوره بیماری شما چند توصیه مهم به شما پیشنهاد می شود: اولا در اولین فرصت به روانپزشک مراجعه کنید و از درمان دارویی استفاده کنید. به سبب شدت و طول بیماری شما، درمان دارویی ضروری است. ثانیا ریشه ماندگاری این افکار این است که شما آن را جدی گرفته و به آن اهمیت می دهید و برای جلوگیری از اتفاقات بد به شمارش و دعا و غیره پناه میبرید، در حالی که از بین بردن این افکار فقط با بی اعتنایی و بی اهمیت کردن آن ممکن است. بنابر این از این به بعد اگر این افکار و تصاویر به ذهنتان وارد شد اهمیت نداده و کار موردنظر خودتان را انجام دهید، به زودی خواهید دید که هیچ اتفاق بدی نمی افتد و همه آن افکار و تصاویر، پوچ و بی اثر است.
  ۵. ذکر لااله الاالله و لاحول و الاقوه الا بالله العلی العظیم و استغفار و صلوات برای آرامش روحی موثر است.
  در صورتی که احساس کنید که خودتان قادر نیستید این بیماری را با روش های گفته شده از بین ببرید حتما از مشاور روانشناس کمک بگیرید البته مراجعه به روانپزشک در اولویت است و بعد از شروع دارو درمانی به روانشناسان مراجعه کنید. موفق باشید.

فقط اعضای سایت میتوانند برای پرسش ها پاسخ ارسال کنند. اگر قبلا ثبت نام کرده اید ورود را بزنید و در غیر این صورت در سایت ثبت نام کنید.