۴۵۱۶۲

سلام،تازگیا صحبت پیش اومده که نگید سلام ،بگید درود و اینکه میگن سلام سلامتی میاره دروغه و سلام از ماده سلم هست یعنی تسلیم طرفت شدن،میخواستم ببینم جواب این افراد چی هست؟

پاســخ
 1. admin_porsesh گفت:

  با سلام خدمت شما مخاطب گرامی و تشکر از ارتباطتان
  پاسخ شما را از چندین منبع می دهیم:
  ۱. لغت نامه دهخدا: سلام کلمه دعایی مأخوذ از عربی، به معنی بهی که در درود بر کسی گویند یعنی سلامت و بی‌گزند باشید و نیز تهنیت و زندش و تحیت و درود و خیر و عافیت و تعظیم و تکریم.
  ۲. طبق آیه ۲۳ سوره الحشر (سلام از نام‌های خداوند متعال است که نه تسلیم کسی می‌شود و نه سر فرود می‌آورد …)
  ۳. معنی سلام، یعنی (سلامتی)
  ۴. نام خداوند متعال، (سلام) است، چرا که هستی و کمال محض می‌باشد و هیچ نیستی، نقص و کاستی به او راه ندارد.
  ۵. (اسلام) را از آن جهت (اسلام) نامیدند که آموزه‌ها و برنامه‌هایش برای رشد و کمال فرد و جامعه و دور شدن‌شان از عیب‌ها می‌باشد.
  ۶. (اسلام) به معنای (تسلیم)، از آن جهت است که دوری از عیب و نقص، فقط با ایمان در قلب سلیم، و تسلیم به خداوند محقق می‌گردد.
  ۷. سلام دعاست؛ هنگامی که به کسی (سلام) گفته می‌شود، برای او به نام خدا، آرزوی سلامتی (جسم، روان، روح و…) شده است که والاترین نمود برای خیر خواهی و محبت می‌باشد.
  ۸. سلام در قرآن؛ خداوند به بندگان صالحش (سلام) می‌دهد؛ آیا العیاذ بالله مقابل آنها سر فرود آورده یا تسلیم شده است؟! یا برای آنان خیر، رشد، کمال و دروی از عیب‌ها را اراده نموده است؟ (سَلَامٌ عَلَى نُوحٍ فِی الْعَالَمِینَ / الصافات/۷۹)، (سَلَامٌ عَلَى إِبْرَاهِیمَ / الصافات/۱۰۹(
  ۹. همچنین از نام‌های بهشت، (دارالسلام) است، یعنی جایگاه کمال و دور بودن از عیب‌ها و خلاص شدن از تعلقات فانی. (یونس/۲۵)
  پس (سلام)، نام خدا و بهترین دعای خیر می‌باشد که خیر خواهی صادقانه نیز نمودِ محبت خالصانه می‌باشد.
  (درود) را چون معادل (سلام) در فارسی گرفته‌اند، به همان معنای سلام، تحیت، آرزوی رحمت الهی و دعای خیر معنا کرده‌اند؛ وگرنه معانی دیگری نیز دارد، مانند: (چوب، تخته و درخت)؛ چنان که چوب‌تراش (نجار) را در فارسی (درودگر) می‌گویند. وقتی می‌گویند: (پدر خاقانی، به نام علی، در شروان، به شغل درودگری اشتغال داشت؛ یعنی چوب‌تراش و نجار بود) (رجوع شود به فرهنگ دهخدا، معین و …
  تمام اقوام جهان هنگامى که به هم می‏‌رسند براى اظهار محبت به یکدیگر نوعى تحیت دارند در اسلام نیز سلام یکى از روشن ترین تحیت ها است.

فقط اعضای سایت میتوانند برای پرسش ها پاسخ ارسال کنند. اگر قبلا ثبت نام کرده اید ورود را بزنید و در غیر این صورت در سایت ثبت نام کنید.